3 Boyutlu Çizim

3 Boyutlu Çizim


3D Modelleme,3D Modelleme Nedir

3 boyutlu modelleme bilgisayar yardımıyla bilgisayar ortamında bir nesnenin matematiksel olarak vektörel bir formatta oluşturulmasıdır. Ortaya çıkan ürün model alınan nesnenin geometrik bir temsilidir ve 3 boyutlu modeldir (3D model) olarak anılır. Ancak sadece modelin oluşturulması amaç görselleştirme olduğu zaman yeterli olmaz. Modelin görselliği, model görselleştirme (Rendering) diye adlandırılan bir süreçten daha geçirilerek arttırılır veya model kullanılarak çeşitli animasyonlar oluşturulabilir.

 

Görselleştirme (Rendering)

Kaplama

3 Boyutlu bir model tamamlandığında gerçeğinden farklı olarak renksiz ve modeli oluşturan çizgilerden oluşur. Model gerçeğine uygun hale getirilmek için önce üzerine desen ve doku kaplamaları yapılır ve gerçek maddelerin görsel özelliklerini simüle eden sanal malzemeler oluşturulur. Bu sanal malzemeler renk, ışığı kırma, yansıtma, matlık , parlaklık gibi gerçek maddelerin tüm özelliklerini simüle edebilirler.

Aydınlatma

Model üzerine malzemeler giydirildikten sonra ortama ışık kaynakları eklenir ve görüntüyü oluşturacak olan bu son elemanların parametreleri ayarlanır.

Son ürün

Model, kaplama ve aydınlatma gerçekleştirildikten sonra görselleştirme motorları ile matematiksel model bir imaja dönüştürülür. Elde edilen görüntüler gerçeğinden ayrılamayacak kadar gerçekçi olabilir.